Розтяжки на шкірі

Моїсеєва Є.В.,
головний лікар,
медична косметологія «АНКОР», м.Київ

Розтяжки — Strii

Це зміни шкіри у вигляді атрофічних рубців в місцях розтягування.

Розтяжки на шкірі — ми часто чуємо цей вислів або самі його вимовляємо. При цьому добре собі уявляємо, про що йде мова (від ледь помітних білуватих смужок на шкірі до виражених бордових або синюватих шрамів, яскраво виділяються на тлі решти шкіри). Причому виникати розтяжки можуть всюди — не лише на животі, стегнах, молочних залозах, але і в області литкових м'язів, підколінних ямок, на спині і руках. Але не завжди. І не у всіх.

Від чого залежить поява розтяжок на шкірі? І взагалі, що таке розтяжки?

З точки зору морфології (науки про тканини), розтяжка — це ділянка шкіри зі зруйнованими волокнами сполучної тканини, який втрачає властиві шкірі функції еластичності. По суті, це атрофічні (рубцеві) зміни шкіри. «Атрофічні» — значить, тонше, слабкіше нормальних ділянок шкіри. При цьому в цій ділянці дерми виражений (або слабо виражений) саме той шар власне дерми, в якому знаходяться колагенові і еластичні волокна.

Причини виникнення розтяжок можуть бути різними. Суть полягає в тому, що посилені механічні навантаження на шкіру поєднуються зі зміною обмінних процесів в шкірі, які не можуть забезпечити адекватний місцевий метаболізм і вироблення повноцінних макромолекул еластину і колагену. Як варіант норми розтяжки можуть з'являтися при вагітності, лактації, в підлітковому періоді, при різкому збільшенні маси тіла і росту. В цьому випадку розтяжки заслуговують на увагу лише як естетичний дефект, і Ви можете розраховувати на допомогу фахівців в області естетики — косметологів, пластичних хірургів.

Якщо ж розтяжки є проявом серйозних ендокринних порушень організму (порушення функції кори надниркових залоз, гіпофіза, щитовидної залози та ін.), То тільки кваліфіковане лікування основного захворювання у фахівця-ендокринолога може дати позитивний результат.

Тому, звертайтеся до лікаря, нехай він визначає, хто зможе Вам допомогти в разі виникнення такої проблеми.

І все ж зупинимося на тій категорії пацієнтів, у яких розтяжки (або стриї) є прикрим косметичним дефектом без порушення здоров'я. Чим може їм допомогти сучасна медицина?

Відразу змушені засмутити Вас — розтяжки повністю усунути не можна, але можна зробити їх менш помітними, менш вираженими на шкірі (як, власне кажучи, і будь-який рубцеве зміна шкіри). При цьому ефективно поєднання методик, які спрямовані на часткове видалення поверхневих шарів епідермісу (різні види пілінгів, застосування ретиноїдів зовнішньо), з методами стимуляції регенеративних процесів в епідермісі і активізація фібробластів дерми (фонофорез, мезотерапія, мікрострумова терапія, зовнішні ретиноїди).

При цьому важливо, в який період пацієнт звернувся до лікаря — «свіжі» розтяжки легше піддаються корекції, тому що вони ще остаточно не сформувалися як атрофічний рубець, в них ще відбуваються активні обмінні процеси (це зазвичай червоні яскраві Стрий, недавно (до 3 місяців) виникли), тобто при ранньому зверненні ефективність лікування вище.

Слід знати, що в будь-якому випадку (і свіжі, і давні розтяжки) результат можна отримати тільки після курсу активних процедур.