Як ставитися до новоутворень

Яскрава і симпатична родимка над верхньою губкою супермоделі Сінді Кроуфорд в свій час стала однією із складових її іміджу — спокусливою і сильною, чарівною і впевненою в собі дівчини. Але, найчастіше, родимки, а також папіломи, бородавки, фіброми стають причиною занепокоєння жінок і чоловіків. Пацієнти хочуть позбутися від цього косметичного недоліку. Лікар-дерматолог радить видалити такі новоутворення, враховуючи їх розташування в місцях де вони можуть бути травмовані одягом або гребінцем; в місцях, схильних до засмаги; а також у випадках зміни виду або стану новоутворення, його вірусного характеру або схильності до переродження.

Діагноз ставиться на підставі інформації, отриманої від пацієнта, огляду і дерматоскопія новоутворення. Лікар-дерматолог має право видаляти тільки доброякісні новоутворення. При будь-яких сумнівах необхідна консультація онколога, а для уточнення діагнозу проводиться гістологічне дослідження видаленого елемента.

Видалення новоутворень вірусної природи (папілом, бородавок, кондилом, контагіозного молюска) переноситься пацієнтами легко і дає відмінний косметичний ефект. Причини виникнення новоутворень цього типу зазвичай пов'язані з порушенням імунітету, і їх виникнення можуть передувати стреси, хронічні захворювання, вагітність, гормональні розлади. Тому при виникненні новоутворень вірусної природи треба звертати увагу на своє здоров'я в цілому!

При видаленні невусів (родимі плями, родимки) дерматолог визначає показання та протипоказання. Тільки деякі види невусів є потенційно небезпечними, тобто можуть перероджуватися в меланому, а провокуючими факторами можуть бути механічні, хімічні, радіаційні. Механічна травма, особливо повторна, найбільш часто є причиною, що провокує малигнизацию (переродження) раніше спокійного невуса. Своєчасне радикальне видалення подібних невусів — надійна профілактика злоякісних новоутворень шкіри. Доведено, що деякі види новоутворень шкіри (старечі і себоррейние кератоми, лентіго) є результатом тривалого накопичення ультрафіолетового опромінення (сумації), їх рекомендується видаляти.

Існують різні методи видалення: традиційне видалення скальпелем, електрокоагуляція, радіохвильової, СО2 лазер, кріодеструкція. Радіохвильовий метод краще в більшості випадків, тому що цей метод є найменш травматичним, дає можливість гістологічного дослідження видаленого матеріалу і відмінні косметичні результати. Іноді комбінують різні методики.

Отже, якщо ви хочете видалити новоутворення шкіри, обов'язково проконсультуйтеся у лікаря-дерматолога для визначення діагнозу, уточніть метод, який буде застосовуватися при видаленні, і можливість подальшого гістологічного контролю. Крім того, необхідно звернутися до лікаря, якщо родимка або шкіра навколо змінилася (родимка збільшилася в розмірах, змінила форму або забарвлення, свербить, лущиться, мокне або кровоточить). Не забувайте, що кількість злоякісних новоутворень шкіри за останні роки зросла в кілька разів.

Будьте уважні — ваше здоров'я у ваших руках!

Моїсеєва Є.В., головний лікар, медична косметологія «АНКОР», м.Київ